Hlavní stránka Českého rozhlasu iŽurnál Pod kůži Příspěvek   
HLAVNÍ STRÁNKA
22. 01. 2008 13:05  
IŽURNÁL
>
ŽIVÉ VYSÍLÁNÍ
VYSÍLAČE
PROGRAM
PRÁVĚ VYSÍLÁME
Zdražení vody ve východních Čechách
Miroslav Ponomarev31.12.2007 10:35

Vodovodní kohoutek 
 
Teď v Radiožurnálu přidáme pár názorů ekologických organizací a vedení města Hradec Králové. Ten spor, který vyvolalo vedení města, je pochopitelně o něčem jiném. Teď o čem. Obvinilo ekology ze zdražení vody pro město, kterou Hradec čerpá z biologicky cenné lokality Zbytka u Českého Meziříčí na Rychnovsku. Pro čerpání je totiž nutné prodloužit povolení a to není možné bez posuzování vlivu na životní prostředí, do kterého se právě ty ekologické organizace v souladu s předpisy zapojily. Jenomže vedení města Hradec Králové proti nim spustilo kampaň v městském zpravodaji a navíc odmítlo financovat některé jejich akce.

Miroslav PONOMAREV:
Adam Záruba z Českého svazu ochránců přírody upozorňuje, že ekologičtí aktivisté jen dávali připomínky, vlastní řízení měl na starosti krajský úřad.

Adam ZÁRUBA, Český svaz ochránců přírody:
Výsledkem bylo, že je potřeba omezit to čerpání vody, protože v té lokalitě klesá tím čerpáním hladina podzemní vody, což má neblahý vliv na ta společenstva rostlin a živočichů.

Pavla FINFRLOVÁ, náměstkyně primátora Hradce Králové:
Organizace některé měly pocit, že ony jsou ty, které všemu nejvíc rozumí. A nebyl tady dialog.

Miroslav PONOMAREV:
Říká náměstkyně primátora Hradce Králové Pavla Finfrlová. Podle Adama Záruby z Českého svazu ochránců přírody ale nutnost omezit čerpání vody z přírodního zdroje vyplývá z odborné analýzy.

Adam ZÁRUBA, Český svaz ochránců přírody:
Je to opravdu hlavně požadavek těch orgánů ochrany přírody, životního prostředí, aby se tady to omezilo. Bohužel ty útoky směřovaly hlavně proti Českému svazu ochránců přírody, základní organizaci Jaroměř, které podalo k tomuto problému svoje připomínky. Několik organizací mělo velké problémy s vyplacením těch grantů, které, zdůrazňuji, schválila komise pro životní prostředí rady města. Přesto ta rada to neschválila, tyhle ty prostředky, na základě, dá se říci, osobních antipatií některých členů vedení města, což tedy opravdu je na pováženou.

Pavla FINFRLOVÁ, náměstkyně primátora Hradce Králové:
Ekologické organizace by neměly psát taková vyjádření, jako že jestliže nebude všechno tak, jak ony si přejí, včetně toho, že budou odstraněny meliorace mimo chráněnou oblast, na cizích soukromých pozemcích, kde hospodaří zemědělci, tak že se obrátí až do Bruselu. To mi přišlo jako opravdu zvláštní, když se vyjádřím velmi decentně a eufemisticky. Protože není možné, aby lidé zaplatili ve vodném a stočném opatření, která vůbec provozovatel vodárenské soustavy nemůže udělat, poněvadž už nejsme v komunismu, nemůžeme nikomu znárodnit pole, nemůžeme ho překopat, to prostě nejde.

Miroslav PONOMAREV:
Namítá náměstkyně primátora Hradce Králové Pavla Finfrlová. Adam Záruba z Českého svazu ochránců přírody odmítá slova o tom, že ekologičtí aktivisté mohou za zdražení vody pro Hradec Králové.

Adam ZÁRUBA, Český svaz ochránců přírody:
Ta věc pramení z toho, že se tady připravuje další poměrně masivní zdražení pitné vody pro obyvatele Hradce Králové a je potřeba najít nějakého viníka, na kterého by se tohle mohlo svést. Takže tahle ta kauza se tady jaksi nabídla jako dobrá možnost.

Miroslav PONOMAREV:
Náměstkyně primátora Hradce Králové Pavla Finfrlová připouští, že na zdražení mají z větší části vliv jiné věci, ale omezené čerpání vody z přírodního zdroje se podle ní na ceně vodného projeví.

Pavla FINFRLOVÁ, náměstkyně primátora Hradce Králové:
Musíme část vody nakupovat, dražší je i čerpání vody povrchové, to znamená tam, kde budeme muset opustit podzemní zdroje a jít do povrchové vody, tak je to jenom na kubíku devadesát halířů, jenom poplatek, který se platí za to čerpání. Mnohem dražší je úprava té vody na kvalitu, která odpovídá normě na pitnou vodu a tak dále a tak dále.

Hanka SHÁNĚLOVÁ, moderátorka:
O po Novém roce asi bude pokračovat spor, o kterém jsme vám teď v Dopoledním Radiožurnálu připravili reportáž.

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media, s.r.o. Texty neprocházejí korekturou.

ČRo 1 - Radiožurnál - Pod kůži  - po-pá 10.35 - do prosince 2007    
Oznámkujte kvalitu!       1   2   3   4   5       Průměr: 1.00
Český rozhlas neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. Český rozhlas si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR (např. obsahují vulgární výrazy, nadávky, rasistické, xenofobní či šovinistické narážky), poškozují dobré jméno Českého rozhlasu nebo obsahují neplacenou reklamu.
Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory Českého rozhlasu. Pokud chcete napsat autorovi článku, kontaktujte jej na jeho e-mailové adrese nebo na adrese příslušné redakce.
Braniborské koncerty volně ke stažení
KONTAKT
Rozhlasový poplatek